Quantcast
Viewing latest article 5
Browse Latest Browse All 10

A fejtetű megelőzése és kezelése

A fejtetű megelőzése és kezelése

A fejtetű nősténye kb. 3 mm hosszú és 1 mm széles rovar. A hím ennél kicsit kisebb. A nőstény petéket, amit serkének hívnak, a haj tövére ragasztja, erős ragasztóanyagával. A serkéből az új rovar kb. 1 hét alatt kel ki. Ezek a serkék miatt olyan nehéz megszabadulni a tetvességtől.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Fejtetű

A fejtetű vérrel táplálkozik, naponta 6-12 alkalommal. Ez viszketést okoz. Általában ennél a tünetnél szokták megvizsgálni az egyént és ekkor veszik észre a tetvességet. Nem nehéz észrevenni, főleg a sötét hajban. A fejtetű ugrani vagy repülni nem tud, de kiválóan mászik a fejbőrön. Általában gyerekeknél gyakori, és könnyen el is lehet kapni egymástól már egy annyitól is ha a gyerekek összedugják a fejüket, vagy közös fésűt vagy törülközőt használnak. Tévedés, hogy csak a koszos hajban jelenik meg a fejtetű. A rovar szereti a tiszta fejet is, és mindenkiben egyforma eséllyel lát potenciális szállás és életforrást.

Ha észrevettük magunkon vagy gyermekünkön a fejtetűre utaló jeleket, sűrű fogú fésűvel fésüljük át a hajat és a fésűt időről időre töröljük bele egy papírtörlőbe. Így a serkék, amelyek fennmaradnak a fésűn könnyen észrevehetőek. Figyeljünk, ne tévesszük össze a korpát és a serkét. A korpa könnyen lesimítható a hajról, vagy akár le is fújható ezzel szemben a serke viszont nagyon erősen van rögzítve, csak erővel lehet lehúzni a hajról.

Kezelése ma már szerencsére nem igényel kopaszra nyírást. Gyógyszertárakban beszerezhetőek a különböző irtószerek. Használatuk módja a csomagoláson van feltüntetve, minden fajta készítmény eltérhet egymástól. A család minden tagját célszerű megvizsgálni, mert a szoros kontaktus miatt nagy a fertőzöttség veszélye. A törölközőket mosás után vasaljuk ki, a fésűket cseréljük ki vagy azt is kezeljük irtószerrel, majd azután forró vízzel mossuk meg. A tetűirtó szerekhez általában mellékelnek nagyon sűrű fésűt is.

Fektessünk nagy hangsúlyt a fejtetű megelőzésére is. Pláne ha gyermekünk új iskolába, óvodába megy. Léteznek már speciális megelőző készítmények, melyeket akkor javasolnak, ha egy közösségben járványszerűen terjed a fertőzés. Az alapvető szabályokat betartva azonban csökkenthetjük a fertőzés elterjedését. Ne cserélgessük a gyerekek között a sapkákat, a fésűket és a törölközőket. Időről időre vizsgáljuk át a gyermek fejét, mert ha korán észrevesszük, annál könnyebb is megszabadulni tőle. Ha észrevesszük, már nyilván nem tudok mit tenni, de azonnal kezdjük el a kezelést.

 


The post A fejtetű megelőzése és kezelése appeared first on betegapolas.szbservices.eu.


Viewing latest article 5
Browse Latest Browse All 10