Quantcast
Viewing latest article 6
Browse Latest Browse All 10

A fülzúgás lehetséges okai és kezelése

A fülzúgás lehetséges okai és kezelése

A fülzúgás egy búgó, csiripelő vagy esetleg zakatoló hang hallása a külső hang hiányában. Lehet egy-, vagy kétoldali, de sokszor a beteg a fejében is érezheti – mintha belülről szólna. A fülzúgásnak két formája létezik. Az objektív és a szubjektív.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
A fülzúgás lehetséges okai és kezelése

    Objektív fülzúgás: Nem csak a beteg, de az orvos is hallhatja, hátterében általában az izmos ritmusos összehúzódása vagy turbulens véráramlás állhat.
    Szubjektív fülzúgás: Ez a gyakoribb, ekkor csak a beteg hallja a nem kívánt hangokat. Ez gyakran jár, halláscsökkenéssel.

A fülzúgás a fül-orr gégész kezeli. A fülzúgás diagnózisának felállítása, a fej és a nyak együttes vizsgálat során történik. Az orvos ilyenkor megvizsgálja a hallójáratot és a dobhártyát, nem áll-e fülzsír, fertőzés vagy valamilyen alaki eltérés a panaszok hátterében. Esetleg sztetoszkóppal ráhallgat a nyaki nagy erekre. Ezen kívül további vizsgálatokkal is folyhat a diagnosztika.

Néhány esetben a fülzúgás oka kezelhető: fülzsír eltávolításával, a nyaki erek rendellenességeinek vagy daganatok kezelésével, a hallószervre káros gyógyszerek elhagyásával, a fertőzések megfelelő antibiotikus kezelésével is. Főleg az időskorban jelentkező szubjektív fülzúgás kezelhető hallókészülékkel.

A legfontosabb azonban az életmód megváltoztatása. A dohányzás, a kávéfogyasztás és az aszpirin-szedés elhagyása. Ajánlatos a rendszeres nyaki torna, mert ez javítja a nyaki erek keringését. A gyógyulás leggyakrabban a fülzúgás okától de a beteg által adott érzelmi választól is nagyban függ. Szubjektív fülzúgás esetén a betegek háromnegyede nem tartja elviselhetetlennek. A betegegek egy százalékát azonban az állandó, erős zúgás teljes test-lelki kimerülésbe kergeti, elviselhetetlennek tartja és nem ritkán öngyilkossági kísérleteket is ébreszthet bennük.

Egy kis odafigyeléssel el lehet kerülni a fülzúgást. Sajnos a napjainkra már általánossá vált zajszennyezés és a zajos környezet a fülzúgás kialakulásának alapvető rizikófaktora. Hiszen a fül sokkal több időt tölt zajos környezetben, mint csendben. Emiatt megelőzésében szerepet játszik a zajkárosodás kiküszöbölése. Munkahelyen a megfelelő zajvédelmi eszközök használata, illetve otthoni környezetünk zajainak lehetőség szerinti minimalizálása. Az egészséges életmód, a középfül- és a felső légutak gyulladásainak elkerülése szintén megelőzés eszköze lehet.


The post A fülzúgás lehetséges okai és kezelése appeared first on betegapolas.szbservices.eu.


Viewing latest article 6
Browse Latest Browse All 10